Wpływ szczepionki COVID na efektywność działania toksyny botulinowej.
Jeśli regularnie podajesz toksynę botulinową swoim pacjentom i zauważyłeś, że wydają się one nieco mniej skuteczne, ich efekty nie trwają tak długo lub wymagają częstszych poprawek, to ten post może Cię bardzo zainteresować. Nowe badania wykazały, że iniekcje z wykorzystaniem toksyny botulinowej mogą być mniej skuteczne u osób, które otrzymały szczepionkę COVID-19 .
Celem badania było sprawdzenie, czy istnieje potencjalny wpływ szczepionki BNT162b2 mRNA COVID-19 na toksynę botulinową typu A.
Badanie odbyło się na próbie 45 osób, ze średnią wieku 48 lat. Grupa składała się w 89% z kobiet. Wyniki wykazały, że średni czas między wstrzyknięciami botoksu po szczepieniu przeciwko COVID był krótszy niż wcześniej – 96 dni w porównaniu do 118 (to około trzy i pół w porównaniu z czterema miesiącami) – co skłoniło naukowców do przekonania, że Botox „może być mniej skuteczne po szczepieniu na COVID-19”.
Według Mona Gohara, lekarza medycyny estetycznej, certyfikowanego dermatologa w Hamden w stanie Connecticut: „Ostatni wiersz jest tutaj konieczny, ponieważ zawiera słowo„ może ”. Badanie stwarza interesującą możliwość, ale nie jest rozstrzygające i wymaga dodatkowych badań”.
Shari Marchbein, MD, certyfikowany dermatolog w Nowym Jorku i adiunkt w NYU School of Medicine, również zwraca uwagę, że badanie nie powinno być uważane za ostateczną odpowiedź, biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar. „Najważniejsze jest to, że jest to bardzo małe badanie i musimy przeprowadzić większe badania, badania wieloośrodkowe, badania wielokrajowe” – wyjaśnia. „Fakt, że było tylko 45 osób… to bardzo mało. Leczę więcej pacjentów w ciągu tygodnia”.
Doktor Mona Gohara uważa, że mechanizm może polegać na tym, że odpowiedź immunologiczna ze szczepionki w jakiś sposób osłabia skuteczność neurotoksyny. Szczepionki wywołują silną odpowiedź immunologiczną, a silna odpowiedź immunologiczna może w ten czy inny sposób wpłynąć na leczenie toksyną botulinową. Może istnieć związek, ale stwierdzenie, że zdecydowanie zmniejsza efektywność wymaga większej ilości danych”. Dr Marchbein dodaje, że ważne jest również, aby pamiętać, że oczywiście posiadanie wirusa COVID również wywołuje odpowiedź immunologiczną oraz, że w badaniu nie podano, ilu badanych miało COVID i kiedy, co również mogło mieć wpływ na wyniki.
To interesujące badanie i dobry pierwszy krok w próbie zrozumienia tego, ponieważ wielu Polskich dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej również o tym mówiło widząc niższą efektywność toksyny botulinowej u swoich pacjentów.
Źródło: linki do badania: